FACEBOOOK: ZABAVA ILI OVISNOST

2011-10-31 15:49

Imate li svoj profil na Facebooku? Naravno da imate, a sigurno možete prebrojati na prste jedne ruke osobe koje nemaju otvoren Facebook profil.

O facebooku

Facebook je osnovan kao pomoć studentima na Harvardu  koji su tim putem mogli komunicirati i razmjenjivati informacije. No, kasnije brojna druga sveučilišta, srednje škole i sl. priključuju se toj društvenoj mreži. Prema riječima osnivača, Marka Zuckerberga, Facebook  je zamišljen tako da se putem interneta povežu oni ljudi koji se već poznaju u stvarnom životu, za razliku od sličnih web servisa. Istraživanja su pokazala da je ovaj web servis u rujnu imao 800 milijuna korisnika, te da je Facebook druga stranica po posjećenosti u svijetu.

U osnovi svrha facebook-a bi trebala biti razmjena informacija, stavova, ideja među ljudima međutim upravo zbog taštine ljudi, pretvorila se u jedno lažno ili preuveličano samopredstavljanje koje se svelo samo na to da nas drugi lajkaju ili komentiraju.

Štetnosti Facebooka

Ukoliko ne pazite na vrijeme provedeno na Facebooku ono može prijeći svaku granicu.

Ovisnost o facebook-u može imati štetne posljedice u vidu slabijeg funkcioniranja u životu, oslabljenog obavljanja obveza bilo školskih ili kućnih, ovisi koliko ste stari, te zdravstvenih posljedica po pitanju postupostoralnog dijela tijela, vida, zanemarivanja tjelesnih potreba, higijenskih navika, što na duge staze sve može naškoditi organizmu.

Stručnjaci širom svijeta izjavljuju da bi u budućnosti ovakav oblik komunikacije mogao u potpunosti izbaciti dosadašnje oblike međuljudskog komuniciranja poput nalaženja na kavi, sladoledu, u knjižnici ili telefonskog poziva. Razlog tome prema mnogima se krije u činjenici da mladi, kako kažu neki stručnjaci, sve više žude za predstavljanjem samih sebe.

Druga opasnost koju krije Facebook je veliki gubitak vremena koje odlazi na njega (ukoliko ste stekli naviku svako malo ići na Facebook). Neki korisnici Facebooka provode na njemu i po tri sata dnevno. U takvom slučaju možemo reći da se radi o velikoj štetnosti Facebooka koja zahtjeva odlučne korake.

Mnoge tvrtke i institucije odlučile su blokirati svojim zaposlenicima pristup Facebooku. Glavni razlog je produktivnost zaposlenika jer, kako smo već naveli, na Facebooku se gubi puno vremena.

Psihologinja Joanna Lipari s kalifornijskog sveučilišta UCLA objašnjava Facebook fenomen: "Facebook je zabavan, veseo, sretan i prekrasan svijet. Ljudi se na njemu prezentiraju u svojem najboljem svjetlu. I ti ljudi žele biti vaši prijatelji ! To je jako zavodljivo. Posebno je zavodljivo u trenutcima kada vaš stvaran život nije bajka. U stvarnom životu ljudi se često bude nenaspavani, prvo što ih dočeka kod kuće su računi i prepirka oko toga tko će bebi promjeniti pelene itd. Ali u Facebooku je svijet sreće - ništa od ovih problema ne postoji."

Alternativa za Facebook?

Ako ste primijetili da vam previše vremena odlazi na surfanje po Facebooku i da to ne možete kontrolirati onda postoji rješenje 'skidanja' s Facebook-a.

-Facebook nije sam po sebi beskoristan, beskoristan postaje je ako ga posjećujete  svakih par minuta. Ukoliko ga posjećujete jednom dnevno to je u redu. Odredite si vrijeme u danu kada smijete provjeriti što ima na Facebooku i odredite si koliko vremena ćete provesti tamo. Nakon toga nemojte više posjećivati Facebook. Ako je ovisnost jaka osjetit ćete svako malo poriv, čak ćete nesvjesno krenuti i upisivati www. face.. u računalo, ali trebate se oduprijeti. Nakon nekog vremena, ukoliko budete suzdržani, navika da stalno provjeravate Facebook će nestati.

Što učenici naše škole misle o Facebooku objavit ćemo uskoro. :-))))