REZULTATI ANKETE

2011-11-24 19:36

Tijekom protekla dva tjedna učenici prvih razreda naše škole radili su anketu na temu „FACEBOOK:  ZABAVA ILI OVISNOST“. Evo što oni misle:

1.

Imate li svoj Facebook profil?

97%

3%

2.

Koliko ga dugo imate?

Više od 3 god.

46%

Manje od 3 god.

54%

3.

Koliko vremena provodite na Facebooku?

Više od 2 sata

21%

Manje od 2 sata

79%

4.

Prihvaćate li osobe koje ne poznajete?

28%

72%

5.

Je li Vam Facebook profil zaštićen?

94%

6%

6.

Imate li lažni profil?

11%

89%

7.

Što više volite?

Sastajati se sa prijateljima:

NA KAVI

96%

NA FACEBOOKU

4%

8.

Ometa li vas Facebook u vašim obvezama?

27%

73%

9.

Dogodi vam se da negdje otputujete. Cijeli dan niste mogli otići na Facebook. Kako se osjećate?

NORMALNO

91%

UŽASNO

9%

10.

Mislite li da ste ovisni o Facebooku?

15%

85%

11.

Što mislite o Facebooku? Je li ostao zabava ili postao ovisnost? Zašto?

ZABAVA

45%

OVISNOST

55%

Izdvojili smo nekoliko najboljih odgovora na pitanje „Što mislite o Facebooku? Je li ostao zabava ili postao ovisnost? Zašto?“

-„ Facebook je stvoren kao neka vrsta zabave, a pretvorio se u ovisnost jer mladi sve više žude za predstavljanjem samih  sebe.“

-„ Za mene osobno je zabava, ali u zadnje vrijeme Facebook postaje sve više ovisnost  jer ljudi nisu svjesni koliko vremena provode na Facebooku. Može se, čak, i reći da je ljudima draže biti na Facebooku nego ići s prijateljima na kavu, što pokazuje da su ljudi na neki način „opsjednuti“ Facebookom. Također, i starije osobe su postale ovisne o Facebooku, tj. draže im je sjediti kući po cijele dane i „gubiti vid“ nego izaći vani na svježi zrak. Ljudi, skulirajte se, i počnite živjeti sasvim normalan život uz stvarne prijatelje, a ne uz virtualne.“

-„ Meni osobno služi za zabavu, ali uistinu je postao ovisnost, jer ljudi više ne razlikuju realni svijet od virtualnog.“

-„ Facebook je postao ovisnost  jer mnogi stvaraju svoj virtualni svijet na njemu.“

Zahvaljujemo se svim učenicima i profesorima koji su nam omogućili da radimo anketu.

AUTORI: Ivana Ćeškić i Marinko Jurić  I.4